Pazartesi 18 Ekim 2021

  1. Anasayfa
  2. İncelemeler
  3. Vatikan Kütüphanesi Arşivinde Yunus Emre'ye Ait 200 Şiirlik Nüsha Keşfedildi
Vatikan Kütüphanesi Arşivinde Yunus Emre'ye Ait 200 Şiirlik Nüsha Keşfedildi

Vatikan Kütüphanesi Arşivinde Yunus Emre'ye Ait 200 Şiirlik Nüsha Keşfedildi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Himmet Büke, Vatikan Kütüphanesi Türkçe arşivlerinde araştırma yaptığı sırada Yunus Emre’ye ait bir divan keşfetti.

Türk dili ve kültürü açısından önemli bir yere sahip olan Yunus Emre’ye ait, daha önce hiç keşfedilmemiş 200 şiirden oluşan Yunus Emre Divanı, edebiyat dünyasında büyük heyecan uyandırdı.

Doç. Dr. Himmet Büke, bu önemli gelişmeyi Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ın yanı sıra Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Mihalıççık Kaymakamlığı, Mihalıççık Belediyesi, Türk Dünyası Vakfı ve Türk Ocakları Eskişehir Şubesi, Osmangazi Üniversitesi Yunus Emre Araştırma Merkezi (YUMER) temsilcilerinin de katıldığı çevrim içi bir toplantıda aktardı.

Yaklaşık 400 yıl öncesine ait olan Yunus Emre Divanı’nın, bilinen en eski nüsha olduğu düşünülüyor.

Keşfedilen Yunus Emre Divanı İki Cilt Olarak Kitaplaştırılacak

Konu üzerine gerçekleştirilen toplantıda  Doç. Dr. Himmet Büke, nüshaların yaklaşık iki ay içerisinde, iki cilt şeklinde TDK tarafından basılıp yayımlanacağının da haberini verdi. Konu ile ilgili diğer açıklamaları ise şu şekilde:

“Akademik çalışmalarıma bağlı olarak yaptığım arşiv taramalarım esnasında Vatikan Arşivi’nde yeni bir Yunus Emre Divanı nüshası tarafımızdan tespit edildi. Bu nüsha daha önce gün yüzüne çıkmamış, tanıtımı yapılmamış ve incelenmemiş bir nüshadır. 196 varaktan oluşan Vatikan nüshasında Yunus Emre’nin her iki eseri önce Risaletü’n-Nushiyye daha sonra Divan-ı İlahiyat olarak kaydedilmiştir. Nüsha hicri 1038, miladi 1629 yılında günümüzden yaklaşık 400 yıl önce istinsah edilmiş olup içinde Yunus Emre’ye ait 200’e yakın şiir bulunmaktadır. Şiirler Eski Anadolu Türkçesi döneminin Türkçesine uygunluk arz etmekle birlikte arkaik ögeler de barındırmaktadır. Bu nüsha dil özellikleri ve söz varlığı bakımından değerlendirildiğinde eldeki nüshalar içinde en eski nüshadan istinsah edilmiş bir yazma olma ihtimali çok güçlüdür. Yaklaşık 5 aydır süren yoğun çalışmalarımız neticesinde nüshanın çalışması bitmiş, gerekli dil ve içerik çalışmaları yapılmış, sözcük dizini hazırlanmıştır. Bu çalışma hakkında Türk Dil Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Gürer Gülsevin ile görüşülmüş, kurum yetkililerimiz konuyla yakından ilgilenmişler ve gereken hassasiyeti fazlasıyla göstermişlerdir. Çalışma 2 kitap halinde TDK yayınları arasından 1-2 ay içinde çıkacak ve okuyucusuyla buluşacaktır.”

Yunus Emre Bu Şiirleri Ölümünden Hemen Önce Yazmış

Türk Ocağı Eskişehir Şubesi Başkanı Nedim Ünal’ın da konu ile ilgili yaptığı açıklama:

“Yunus Emre’nin yeni Divan’ı Eskişehir’den Türk bilim alemine takdim edildi. Yunus, Oğuz Türkçesinin bina edicisi. Yunus, Batı Anadolu Türkçesi’nin mimarlarından birisi. Oğuzcanın yazıya geçmesini sağlayan, şu anda konuştuğumuz Türkçe ile konuşan ve bunu kayda geçiren büyük mutasavvıf, İslam’ı yaşayan ve bunun farkında olan büyük bir tekke şairi. Bu divanda da 180-190 civarında Yunus’a ait olduğu zannedilen şiir bulunuyor. Bunlar zaman içinde araştırılacak. Sanırım 15’nci yüzyılda yazılmış. Yunus 13 ile 14’ncü yüzyıl arasında yaşıyor. Ölümünden kısa bir süre sonra yazılmış, kâğıda geçirilmiş bir divan olduğundan bahsediliyor.”

 

 

Yorum

    Henüz yorum yok. İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yapın

Teşekkürler! Yorumunuz başarıyla onaya gönderildi.

Bana e-posta adresini bırak!