Çarşamba 28 Temmuz 2021

  1. Anasayfa
  2. Kitap Yorumları
  3. Ustam ve Ben
Ustam ve Ben

Ustam ve Ben

2014'te yayınlanan kitapta 16.yüzyıl Osmanlı'sına rastlamak mümkün. Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan, Mimar Sinan gibi tarihin önemli isimleriyle yer yer karşılaşıyoruz.

Özetle konusundan bahsedecek olursak; Hintli bir aileye bir gün emanet bir fil verilir. Evin oğlu Cihan bu hamile file çok iyi bakar ve doğan fil ise normalden biraz farklıdır; beyaz ve küçüktür. Hükümdar Sultan Süleyman’a değişik bir hediye göndermek ister ve Çota gemiyle yola çıkarılır. Çota’dan uzak kalamayan Cihan da gemiye sızarak birlikte giderler. Yolda aksilikler olur ve gemiden fazlalıkları atarlar Cihan da Çota’yla birlikte denize atlar ve Sultan’a gittiğini duyunca gemidekiler sağ salim İstanbul’a varır. Mihrimah Sultan Çota’yı sık sık ziyarete gelir, filin bakıcılığını yapan Cihan da ona âşık olur.

Bir gün Hürrem Sultan bu filin yeteneğini sorgular ve Cihan onun bir savaş fili olduğunu söyler. Cihan ve Çota savaşa gönderilir fakat yoldaki köprü ve yol problemlerinden dolayı yolculuk aksar. Mimar Sinan bu kısımda ortaya çıkar ve köprüyü onarır. Cihan’la Sinan tanışır ve Sinan kendine yeni bir çırak bulmuş olur. İstanbul’daki birçok önemli esere imzalarını atarlar. Her projede kazalar çıkması Cihan’ı şüphelendirir ama kimin yaptığını başlarda anlayamaz. Zaman sonra ustanın diğer çırağı Davut’un işi olduğunu anlar. Mimar Sinan vefat eder ve yerine baş mimar olarak Davut’u tayin eder. Cihan bu duruma anlam veremez ve araştırmaları sonucu çizimlerini alan ve kazalara sebep olanın Davut olduğunu öğrenir. Konumundan dolayı Davut’a yaklaşamayan Cihan Avrupa’ya gider. Çota ölmüştür artık kendini büsbütün yalnız hisseden Cihan birçok ülke gezer yine bir gün yolu Hindistan’a düşer. Şah Cihan’ın eşi Mümtaz için yaptırdığı Tac Mahal’in çalışmasında bulunur, evlenir, çocuk sahibi olur. Cihan ve Çota ve Sinan’ın hikâyesi sona erer.

Yorum

    Henüz yorum yok. İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yapın

Teşekkürler! Yorumunuz başarıyla onaya gönderildi.

Bana e-posta adresini bırak!