Pazartesi 18 Ekim 2021

  1. Anasayfa
  2. İncelemeler
  3. Rüyalara Dair 15 Şaşırtan Gerçek
Rüyalara Dair 15 Şaşırtan Gerçek

Rüyalara Dair 15 Şaşırtan Gerçek

Rüyalara Dair 15 Şaşırtan Gerçek

1. Rüyalarımızı mutlaka unuturuz. Hatta uyandığımızda yarısını, birkaç dakika sonra da büyük bir kısmını unutmuş oluruz. Yani çevremizdekilere anlatmış olduklarımız, rüyalarımızın sadece bir bölümüdür. Bunun yanında hormonlar sayesinde hamile kadınlar rüyalarını daha çok hatırlarlar.

2. Çocukken siyah-beyaz televizyon izlemiş kişiler çoğunlukla siyah-beyaz rüyalar görürler.

3. Sonradan görme engelli insanlar da rüya görür. Doğuştan görme engelli insanlar ise daha çok sesleri ve kokuları hisseder.

4. Bazı insanlar bilinçli olarak rüyalarını kontrol edebilirler. Buna “lucid dream” denir. Bazı insanlar da geleceğe dair rüyalar görebilirler. Ama rüyalar genellikle semboliktir.

5. Rüyada bir şeyler keşfetmek, öğrenmek, yaratmak mümkün. Uyumadan önce kulaklıklarını takıp yabancı bir dil dinlemek, uyku sırasında bu dili öğrenmeyi sağlayabiliyor. Beynimiz uyku sırasında, normalden daha aktif.

6. Horlayan insanlar, horlama sırasında rüya görmezler.

7. İnsanlar genellikle korku ve endişe temalı rüyalar görürler. Yatmadan önce boşuna “tatlı rüyalar” demiyoruz yani.

8. Aslında rüyalarımızda yabancı yüzler görmeyiz. Gördüklerimiz hayatımız boyunca rastladığımız ya da tanıdığımız kişilerin yüzleri. Deja vu’ların çoğu da aslında rüyada görüp de hatırlayamadıklarımız.

9. Vücut, uyurgezerliği önlemek için REM uykusunda kasları geçici olarak felç eder. Ve olur da bu sırada uyanırsak geçici bir felç yaşarız. Evet, karabasan denilen durum tam olarak bu.

10. İnsanlar rüyalarında en çok evlerini görürler, en az da ellerini. Rüyada gördüğümüz yazıları okumamız ise pek mümkün değil.

11. Rüyada kendini seks yaparken görmek, gerçek hayatta orgazm olmayı sağlayabilir.

12. Çocukken gördüğümüz çoğu rüya hayvanlarla ilgiliydi. Ayrıca çocuklar büyüklerden daha uzun rüyalar görürler.

13. Dış dünyadaki etkenler rüyalarımıza da etki eder. Rüyalar ve gerçek hayat birleşebilir. Mesela uyku sırasında ayaklarımıza su damlamışsa kendimizi denizde görebiliriz.

14. Bir insan yılda yaklaşık 1500 rüya görür. Erkekler ve kadınlar farklı rüyalar görürler. Erkekler rüyalarında daha çok erkekleri, kadınlar ise hem erkek hem de kadınları görürler. Ve erkeklerin rüyaları daha agresiftir.

15. Herkes rüya görür. Bebekler ve hayvanlar da rüya görür. Ama herkes renkli rüya görmez.

Yorum

    Henüz yorum yok. İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yapın

Teşekkürler! Yorumunuz başarıyla onaya gönderildi.

Bana e-posta adresini bırak!