Pazartesi 18 Ekim 2021

  1. Anasayfa
  2. İncelemeler
  3. Pandemi Sürecinde En Çok Okunan 10 Kitap
Pandemi Sürecinde En Çok Okunan 10 Kitap

Pandemi Sürecinde En Çok Okunan 10 Kitap

2020 yılından itibaren içine girdiğimiz bu can sıkıcı süreçte, evde geçirdiğimiz vakitlerin sayısı arttı ve biz de kitap okumaya daha çok fırsat bulmuş olduk. Peki, neler okuduk? Pandemi sürecinde en çok elimize aldığımız 10 kitap neydi? Hadi bir göz atalım.

1. Camdaki Kız (Gülseren Budayıcıoğlu)

Gülseren Budayıcıoğlu’nun romanı olan Camdaki Kız, gücünü yazarın kırk yılı aşkın mesleki tecrübesinden ve başarılı kaleminden alıyor. Kitapta işlenen konu; maddi anlamda hiçbir eksiği olmadan büyümüş ama her zaman ilgi ve sevgiden mahrum kalmış olan Nalan ve onun çocukluğunu yoksullukla geçirmiş aşkı Hayri’nin ilişkisi. Nalan’ın psikiyatri kliniğine gelerek dile getirdiği hayat hikâyesi okurlarına oldukça duygu yüklüyor.

2. İçimizdeki Şeytan (Sabahattin Ali)

Kadın ve erkek arasında en önemli sorunlardan biri olan iletişimsizlik, İçimizdeki Şeytan kitabında Sabahattin Ali’nin kaleminden karşımıza çıkıyor. Macide ve Ömer karakterleri kitabın ana karakterleri. İki farklı karakterin iç konuşmaları, yaşanan olayların duygu bütünlüğü bize kendimizi sorgulatacak nitelikte.

3. Olağanüstü Bir Gece (Stefan Zweig)

20.yüzyıl başlarında Viyana’da geçen hikaye bize; kendinden uzaklaşmış, duygularına yabancılaşmış bir adamın sadece bir gecede hayatının nasıl farklı bir yöne ilerlediğini anlatıyor.

4. Körlük (Jose Saramago)

1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen yazar Jose Saramago; Toplumun beklenmedik olaylar karşısında nasıl çökebileceğini gözler önüne serdiği Körlük romanında, salgın nedeniyle görme yetilerini kaybeden insanların yaşadıklarını anlatıyor. Şehrin dışına çıkarak tüm ülkeye yayılan salgın, insanların da vahşi yönlerini ortaya çıkarıyor.

“Tam anlamıyla insan gibi yaşayamıyorsak, en azından tam anlamıyla hayvan gibi yaşamamak için elimizden geleni yapalım.”

5. Beyaz Zambaklar Ülkesinde (Grigory Petrov)

Bu kitapta, yüzyıllar boyunca İsveçlerin ve ardından Rusların himayesi altında kalmış, fakat elindeki kısıtlı imkânlara rağmen millet olma özelliğini korumayı ve tekrar hür olmayı başarabilmiş bir halkın, Fin halkının millî rönesansının destanı anlatılıyor. Kitabı kaleme alan Grigoriy Petrov, Rus bir din adamı ve döneminin önde gelen hatiplerinden. Kendi ülkesine ilham kaynağı olması için yazdığı bu eser ile Petrov, en az kendi ülkesi kadar yakından tanıdığı Finlandiya’nın başta dil ve kültür olmak üzere, toplumsal ve ekonomik alanlarda gerçekleştirdiği devrimleri akıcı bir üslupla ele alıyor.

6. Simyacı (Paulo Coelho)

Kitabın ana karakteri Santiago, bir rüyaya sahiptir. Rüyasını gerçekleştirebilmek adına, İspanya'dan Mısır'a gidip, Mısır'da çölü baştanbaşa geçmesi gerekir. İşaretler ve semboller eşliğinde başlar yolculuğa. Bu yolculuk esnasında çok şey öğrenir. Bir kralla tanışır, bir kıza âşık olur, çöl insanları tanır ve bir simyacıyla arkadaş olur. 

7. Ben, Kirke (Madeline Miller)

Goodreads okurları tarafından 2018’in en iyi fantastik romanı seçilen Ben Kirke, Yunan mitolojisine aşina okurların Odysseus destanından hatırlayacakları büyücü yarı tanrıça Kirke’ye farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor. Hem ailesi hem de diğer tanrılar tarafından dışlanan Kirke, bir insana duyduğu aşk ile artık mutluluğa kavuşacağını düşünürken aslında zorlu yolculuğunun yeni başladığının farkında değildir. Ne var ki bu yolculuğu, onun kendini bulmasına da vesile olacaktır. Ben Kirke, sürükleyici anlatımıyla Yunan mitolojisi hakkında hiçbir fikri olmayanların bile sıkılmadan okuyacağı enfes bir roman.

8. Bir Ömür Nasıl Yaşanır? (İlber Ortaylı)

Ülkemizin önde gelen aydınlarından tarih profesörü İlber Ortaylı ile yapılan söyleşilerden oluşan bu kitapta, değerli hocamızın özellikle gençler için söyleyeceği çok önemli şeyler var. Bir dili en iyi ne zaman ve nasıl öğrenmeniz gerektiğinden tutun da, mesleğinizi nasıl seçeceğinize, ilk defa gidilen bir şehri tanımanın yollarından, insan hayatının çeşitli dönüm noktalarının önemine kadar birçok farklı konuda asla kulak arkası edilmeyecek nasihatler bulunuyor bu kitapta. İlber Ortaylı, hayatta başarıya götüren en büyük iki faktörün ise cesaret ve çalışma olduğunun altını çiziyor.

9. Gör Beni (Akilah Azra Kohen)

Azra Kohen, Gör Beni romanında alışılagelmiş konuların çok ötesinde bir hikâye ile çıkmış karşımıza. Genel olarak aşkı işlese de, fazla aşina olmadığımız türden bir aşk hikâyesi barındırıyor içinde. Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda, Cumhuriyet kadını Ülkü ile Sadrazam oğlu Selim arasında yaşanan aşkı anlatırken, aynı zamanda dönemin ve karakterlerin çelişkilerini vurguluyor.

10. Sarmal (Murat Ağırel)

2020’ye bomba gibi düşen kitaplardan bir diğeri de, gazeteci yazar Murat Ağırel’in Sarmal adlı eseri. Kitapta Milli Türk Talebe Birliği’nden Komünizmle Mücadele Derneği’ne, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’ndan Türgev, Seta, Ensar ve Okçular Vakfı’na kadar birçok cemiyet, vakıf ve derneğin ülke siyasetine nasıl yön verdiği belgelerle izah ediliyor. Onlarca kitap, dergi, belge, köşe yazısı ve fotoğraf ile desteklediği bu önemli çalışması ile Ağırel, ahlaki yozlaşmışlığımızın, eğitimde ve teknolojide geri kalmışlığımızın nedenlerini de güzelce ortaya koymuş oluyor.

Yorum

    Henüz yorum yok. İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yapın

Teşekkürler! Yorumunuz başarıyla onaya gönderildi.

Bana e-posta adresini bırak!