Çarşamba 28 Temmuz 2021

  1. Anasayfa
  2. Kitap Yorumları
  3. Hayvan Çiftliği
Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

Fabl tarzında, mecazi dil kullanılarak yazılmış bir siyasal eleştiri romanı. 1945 yılında yazılan romanda; çiftlik ülkeyi, hayvanlar da toplumun çeşitli kesimlerini ve siyasi liderleri sembolize etmektedir.
Akıcı bir anlatıma sahip. Basit gibi görünse de çok fazla derin anlamı içinde barındırıyor.

Hayvan Çiftliği bizlere; İngiltere'nin kırsal bir kesiminde yer alan, içinde domuz, köpek, tavuk, güvercin, at ve keçi gibi hayvanların barındığı bir çiftlikte geçen hikayeyi anlatmaktadır. Bu hayvanlar, insanlar tarafından her açıdan kullanıldıklarını düşünüp, başka bir deyişle kendilerini sömüren insanlara karşı ayaklanma başlatıp çiftliği ele geçirirler. Amaçları daha eşit şartlarda yaşayabilecekleri bir toplum oluşturmaktır. Ancak bu devrime önderlik eden domuz, bir süre için her şeyi yolunda götürse de belli bir zaman sonra insanlardan daha acımasız, daha baskıcı bir otorite kuracaktır.

Bir masal anlatımıyla yazılan Hayvan Çiftliği, her ne kadar hayvanlar üzerinden kurgulansa da, aslında ciddi bir politik taşlamadır. Başkahraman olarak nitelendirdiğimiz, kitapta yer alan Napaleon isimli domuzun Stalin'i simgelediği bir gerçektir.

Fabl şeklinde yazılmış, bir devrimin hikayesini sunan Hayvan Çiftliği, birçok ülkede sansüre uğramış, Amerika ve İngiltere'de engellenmeye çalışılmış ve bazı yerlerde cümle değişikliklerine uğratılmış olmasına rağmen, vermek istediği mesaj engellenememiştir.


KİTAPTAN ALINTI:

"Bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir."

1 Yorum

  • Yanıtla

    Ebru

    2020-03-23, 18:30

    Merhabalar, Distopik romanlarıyla ünlenen İngiliz Yazar George Orwell'ın "Hayvan Çiftliği" romanından altını çizdiğim 20 muhteşem alıntıyı izniniz olursa sizinle de paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/george-orwellin-hayvan-ciftligi-romanindan-20-etkileyici-alinti/ Güzel okumalar dilerim, edebiyatla ve sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın

Teşekkürler! Yorumunuz başarıyla onaya gönderildi.

Bana e-posta adresini bırak!