Çarşamba 23 Eylül 2020

  1. Anasayfa
  2. Kitap Yorumları
  3. Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Üzerinden 21 yıl geçmiş olmasına rağmen hala büyük heyecan ve tutkuyla okuduğumuz, izlediğimiz Harry Potter serisinin bize merhaba dediği kitap Felsefe Taşı. Tanıdığımız yeni karakterler, öğrendiğimiz kavramlar ve bizde yer edinen olay örgüsü ile adeta büyücü dünyasının içine sürüklendik bu seriyle. O kadar da benimsedik ki, Harry’nin cesareti, Ron’un hayal gücü ve Hermione’nin zekası muggle yaşantılarımızda birçok alanda esin kaynağı oldu bizlere. Mesela benzeri nesneleri asa yerine kullanıp hiç büyücülük oynamadın mı? Ya da gireceğin kapının önünde durup “Alohomora” demedin mi hiç? :)

Olağanüstü bir zekâyla kurgulanmış olayları okumaktan ve izlemekten sıkılmadık. Eminim sizler de benimle aynı fikirdesiniz bu konuda. Harry Potter ile tanışmamış insan kalmadığını da varsayarak gönül rahatlığıyla konuya girebilirim. :) Uzun uzun hikayeden bahsetmek yerine Felsefe Taşı’nda karşılaştığımız birkaç detaydan bahsetmek istiyorum, hafızalarımızı da tazelemiş olmak adına. :)

Hikâyenin giriş kısmını biliyoruz. Harry Potter henüz bebekken annesi ve babasının vefatı üzerine Dumbledore ve McGonagall tarafından bir gece, Harry’nin hayattaki tek akrabaları olan teyzesi  Mrs. Dursley ve eniştesi Mr. Dursley’nin evine bırakılır. İyi insanlar olarak nitelendiremeyeceğimiz bu aile ile karamsar bir çocukluk geçiren Harry, hayatına bambaşka bir yön verecek olan Hogwarts kabul mektubuyla 11 yaşında karşılaşır. Dursley’lerin her türlü engelleme çabalarına rağmen Hagrid, bu mektubu Harry’e ulaştırmayı başarır ve Hogwarts macerası Harry için bu şekilde başlar.

Bu adım attığı yeni dünya ona birtakım soru işaretleri kazandırmıştır. Olay örgüsünün kilit noktası olan ailesinin ölümünün gerçekliği, Voldemort’u Harry için ilk ve en önemli soru haline getirmiştir. Ve Hogwarts dünyası ona o güne kadar keşfetmemiş olduğu yeteneklerine de ışık tutacaktır.  Quidditch! Harry ilk yılında Hogwarts tarihinin en genç arayıcısı olarak tarihe geçmişti. Bölümler arası Quidditch turnuvasında başarıyı Gryyffindor’a kazandırmıştı.  Ne kadar da havalıydı değil mi? :)

Peki ilk yıl, Harry’ye başka ne getirmişti? Kitaba da adını veren Felsefe Taşı’nı tabiki de. Neydi Felsefe Taşı? Nicholas Flamel tarafından geliştirilmiş bir ölümsüzlük taşı. Harry bu taşı, korunduğu yeri keşfetmiş ve finalde bu taşa ulaşmaya çalışanın Voldemort olduğunu da öğrenmişti. Öğrenmekle de kalmamış, boyundan büyük cesareti sayesinde de Voldemort ve destekçisi Quirrell’i de amaçlarına ulaşamadan yenilgiye uğratmıştı. Bu Qudditch maçından sonra Harry’e ikinci alkışımızdı. Üçüncü alkışımız da o zaman bir kez daha yıl sonunda Grryffindor’un bölüm kupasını kazanmasına olsun. :)

Yorum

    Henüz yorum yok. İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yapın

Teşekkürler! Yorumunuz başarıyla onaya gönderildi.

Bana e-posta adresini bırak!