Cumartesi 26 Eylül 2020

  1. Anasayfa
  2. Kitap Yorumları
  3. Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter ve Ateş Kadehi

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Serinin dördüncü kitabı ve aynı zamanda bizi Üç Büyücü Turnuvası ile tanıştıran kitap. Oldukça hareketli geçen bir Hogwarts yılı okumamız mümkün bu kitapta.

Harry, yaz tatilinin bir kısmını Dursley'lerde geçirdikten sonra arkadaşı Ron'un daveti üzerine yaz tatilinin geri kalanını kovukta geçirmeye karar verir. Kovukta geçirdiği bir kaç mutlu günün ardından Weasley ailesi ile birlikte (Molly hariç) Quidditch Dünya Kupasını izlemeye gider. Ölüm yiyenlerin muggle'ları terörize ettiği ve Voldemort'un kara işaretinin yapıldığı tantanalı bir gecenin ardından Harry Hogwarts'a geri döner.

Hogwarts bu yıl önemli bir büyücülük turnuvasına ev sahipliği yapmaktadır. 19. yüzyılın başından beri düzenlenmeyen Üç Büyücü Turnuvası Dumbledore'un çabaları sonucunda Hogwarts'da düzenlenir. Ateş kadehi denen sihirli bir nesnenin her okuldan seçtiği bir şampiyon okulunu hayatı pahasına turnuvada temsil etmek zorundadır. Hogwarts'ı Cedric Diggory'nin, Beauxbatons'u Fleur Delacour'un, Durmstrang'i Victor Krum'un temsil ettiği yarışmaya, Harry de Deli Göz Moody kılığındaki Barty Crouch Jr.'ın yaptığı şaşırtma büyüsü yüzünden katılmak zorunda kalır. 

Üç zorlu görevden oluşan turnuvayı Harry, Barty Crouch Jr.'ın yardımı sayesinde kazanır ama, anahtar (portkey) haline getirilen şampiyonluk kupasına dokunduğu zaman, kendini Cedric'le beraber Lord Voldemort'un tuzak kurduğu Little Hangleton mezarlığında bulur. Lord Voldemort'la düelloya giren Harry, asaların kardeş olması durumunda ortaya çıkan Priori Incantatem sayesinde hayatta kalmayı başarır ve Cedric Diggory'in cesediyle beraber Hogwarts'a döner.

Harry trenle eve dönerken turnuvadan kazandığı galleonları Fred ve George'a hediye eder ve 6. kitapta bahsedilen Weasley Büyücü Şakaları dükkanının kurulmasına önayak olur.

Yorum

    Henüz yorum yok. İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yapın

Teşekkürler! Yorumunuz başarıyla onaya gönderildi.

Bana e-posta adresini bırak!