Pazartesi 18 Ekim 2021

 1. Anasayfa
 2. Kitap Yorumları
 3. Gör Beni
Gör Beni

Gör Beni

Azra Kohen, Gör Beni romanında alışılagelmiş konuların çok ötesinde bir hikâye ile çıkmış karşımıza. Genel olarak aşkı işlese de, fazla aşina olmadığımız türden bir aşk hikâyesi barındırıyor içinde. Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda, Cumhuriyet kadını Ülkü ile Sadrazam oğlu Selim arasında yaşanan aşkı anlatırken, aynı zamanda dönemin ve karakterlerin çelişkilerini vurguluyor.

Ülkü bir Cumhuriyet kadını, Selim ise bir Sadrazam oğlu. Farklı görüşler, iki farklı karakter, iki farklı devir… Ama aşkın birleştirici gücü çok büyük. Savaşın tüm çirkinliğinden nasibini almış Ülkü, ailesiyle birlikte İstanbul’a gelir. Yolları da burada kesişir Selim ile.

Kitapta eski uygarlıklardan Osmanlı’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e birçok dönemin izlerini görebilirsiniz. Bu da yazarın bu kitapta, donanımlı ve araştırmacı kimliğini ortaya çıkarmış.

Kitapta en çok beğendiğim yazarın özgün cümlelerle hikâyeyi süslemesiydi. Altı çizilesi birçok kalıp barındırıyor içinde.


ALINTILAR

 • “Ya lokomotif olursun ya da vagon!
  Lokomotifsen nereye gideceğine ve nasıl gidileceğine sen karar verirsin, insanlığın hikayesinin kiminle ne zaman başladığını sen seçersin, vagonsan birileri karar verir ve sen sadece peşlerinden gidersin. Bugün kullandığımız her şeyi onlar (Batılılar) geliştirdi ve sizler o yüzden onların açtığı yolda onların sizi sürüklediği yere gitmek zorunda kalıyorsunuz.”
 • "Sen, insan olmayı başarabilmek için doğduğunu anlamadıysan, hangi dine inandığının hiçbir anlamı yok. Çünkü din gidilen yoldur, varılan yer değil."
 • Bilmeyenlerin arasında bilen olmak en büyük lanetti. Dinlemeyenlerin arasında duyan olmak ise felaketti.
 • "İnsanın kaybedecek hiçbir şeyi kalmadığında, geri kalan herkes anlamsızlaşır."
 • Sahte olan her şeyden uzak dur,özellikle de insansılardan. Seni birilerine dönüştürmelerine izin verme!
 • Kimsin sen? Kim olmaya karar verdin? Kendini seçtin mi? Yoksa başkalarının seçimlerinden mi etkilendin? Unutma, sen sadece olmaya karar verdiğin kişisin.

 

Yorum

  Henüz yorum yok. İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yapın

Teşekkürler! Yorumunuz başarıyla onaya gönderildi.

Bana e-posta adresini bırak!