Pazartesi 18 Ekim 2021

  1. Anasayfa
  2. Kitap Yorumları
  3. Gece Yıldızı
Gece Yıldızı

Gece Yıldızı

Genç Elitler serisinin üçüncü ve son kitabı Gece Yıldızı...

Elimde olmayan sebeplerden dolayı bu kitabı çok fazla ertelemek zorunda kaldım. Bugün okumasını tamamlayabildiğim Gece Yıldızı, seriye yakışır bir final kitabı olmuş gerçekten. Özellikle son yüz elli sayfasını nasıl okudum, ne zaman okudum fark etmedim bile. 

İlk iki kitapta Adelina'nın kendini keşfini okuyup, Genç Elitler'i tanıdık. Onların saray soyluları ve devlet üstleriyle olan mücadelelerine şahit olduk. Baş kahramanımız Adelina'nın öfke ve korkulardan beslenen güçlerini, hırslarını, bastırılmış tüm duygularını ve intikamlarını önüne alarak sergilediği tavırlar, bize nasıl bir karakter değişimine uğradığını da gösterdi. Bu değişimin yansımalarının çokta iyiye işaret olmadığını Gül Cemiyeti (Serinin İkinci Kitabı)'nde fazlasıyla görmüştük.

Peki finalde olaylar nasıl gelişti? 

Acı çektiği günleri geride bırakan Adelina, Beyaz Kurt olarak nam salmış ve zafer üstüne zafer elde etmiştir. Kendisine ihanet edenlere sırt çevirmiş ve elde ettiği zaferleri en büyük intikamı olarak görmüştür. Ancak içindeki karanlık güçler kontrolden çıkmaya başlamış, halüsinasyonlar baş göstermiş, kafasının içindeki sesler şiddetle artmaya başlamıştır. Ölüler Diyarı hakkında bahsedilen efsanenin gerçek olabileceği ve zamanla tüm Elit'lerin güçlerinin kontrolden çıkacağı, kendilerini içten içe ölüme götüreceği konusunda Violetta'dan gelmişti ilk uyarı Adelina'ya. O inanmamış daha doğrusu inanmak istememişti. Ancak diğer Elit'lerin de bu yönde birtakım olumsuz değişimleri Adelina'yı düşündürmeye başlamıştı.

Ölüler Diyarı'ndan baş gösteren bu tehlike; aralarındaki ilişkilerin dostluktan düşmanlığa dönüşmüş olduğu Hançerler ile bir araya gelmelerine sebep olacaktır. Birlikte çıkacakları tehlikeli bir yolculuk onları beklemektedir. O zamana kadar birçok şeyi geride bırakmış, çok şeyi kaybetmiş Adelina, yandaşları, Hançerler ve soylular, bakalım bu yolculukta neler kazanacak, neler kaybedecekler?

Seriyi okumamış olanlar için olabildiğince detaya girmeden anlatmaya çalıştım. Ve mutlaka okumanızı da tavsiye ediyorum. Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim, Marie Lu harika bir yazar değil mi ya? Kalemine, düşünce yapısına bayılıyorum. Yazarın ilk serisi Efsane'yi hala okumaya fırsat bulamadım. En kısa zamanda onu da okumak istiyorum. Ve Gece Yıldızı'ndan harika bir alıntıyı da buraya bırakıyorum. :)

Kitaptan Alıntı

Adam güneşe dedi ki, "Ne kadar isterdim, ışığın hayatımın her gününe vursun!"

Güneş de adama dedi ki, "Lakin yalnızca yağmur ve gece hatırlatır sana benim ışığımı."

-Domacca şiiri, Çeviren Chevalle

Yorum

    Henüz yorum yok. İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yapın

Teşekkürler! Yorumunuz başarıyla onaya gönderildi.

Bana e-posta adresini bırak!